loader
Kanser, Kadın, Çocuk | Delikli Çınar

Kanser, Kadın, Çocuk


Kanser hastalığını  dikkat çekmek için  1 Ekim 31 Ekim arası “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” ilan edilmiştir. Dünyada en sık görülen hastalıklardan biri  de meme kanseridir. Ülkemizde  20 binden  fazla kadın  meme  kanserinden etkilenmektedir. Hele son yıllarda sıkça yapılan HES’ler, siyanürle  altın arama çalışmaları, ormanların yok edilmesi meme kanserinin çoğalmasının nedenlerindendir. Türkiye’de 8 kadından biri  meme kanseriyken  bu  oran  gittikçe çoğalmaktadır. Hele tarımda  zirai  ilaçların  çiftçiler tarafından bilinçsizce kullanılması kanser çeşitlerini  çoğaltmaktadır. Diğer çevresel etkenler, alkol, sigara, hava kirliliği, nasıl  paketlendiği  bilinmeyen yiyecekler ve genetik haller  kanser olaylarının çoğalmasına  neden olmaktadır.  2018  yılında  627 bin kadın  bu hastalıktan öldü. Bilhassa gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerde  büyük tehlike  oluşturmaktadır. Meme kanseri konusunda  toplumda farkındalığın  ve  kontrollerin düzenli yaptırılması çok büyük önem taşıyacaktır. Zira  meme kanseri     görülme yaşı  yirmili  yaşlara kadar  inmiştir.  Buna rağmen  bu hastalıktan korkmamalıdır. Zira erken teşhis  olursa  tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta moral çok önemlidir.  Çok tanıdığım hastalar morallerini yüksek tutması ve erken teşhis sayesinde  kurtulmuşlardır. Kanser taramalarından korkmamak lazımdır. Erken teşhis için  kadınlar kendi kendilerine  meme muayenesi yapmalı, 40 yaşından önce  meme ultrasonu, 40 yaşından sonra da  mamografi çekilmelidir. Tedavinin en önemlisi de  sağlıklı beslenme ve  bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

        Meme kanserini dikkate çekmek için   birçok etkinlikler yapılmaktadır.  Bilhassa Sivil Toplum Kuruluşları bu konunun üzerine  eğilmek için  birçok etkinlikler yapmaktadırlar. Geçen dönem  Kadın Haklarını Koruma Derneği, diğer Kadın Dernekleri, Pamukkale Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde yapılan ‘Bir Yumak, Bir Umut’ projesi, 10 Amazon Kadın semineri,  Pembe Şehir projeleri   ve kadına yönelik şiddeti önlemek için  turuncu günler  projeleri  büyük ses  getirmişti. Bu sene  de  birçok etkinlik yapılabilir. Kansere  dikkat  çekmek için  önde gelen  etkinliklerinden  bazıları  “Dans Etme, Yürüyüş Yapma, Pembe Kurdele Takma”  olabilir. Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi ve Kadın Platformu  işbirliğinde  DELİKLİÇINAR’da yapılan  ‘”Pembe Kurdele Takma” projesi  büyük farkındalık yaratmıştır. Halkı  bilinçlendirme seminerleri de  büyük ilgi  görmektedir.  Meme kanseri  farkındalığı  için basın araçları ve basın açıklamaları da  halkı bilgilendirmektedir.

Sağlıklı bir toplum yetiştirmek  kadınlarımızın elindedir. Sağlıklı toplumlarda sağlıklı çocuklar yetiştirilmelidir. Kuma olan, başlık parası için  satılan kadınlarımız, erken evliliğe zorlanan kızlarımız, şiddet gören kadınlarımız, istismara ve tecavüze uğrayan çocuklarımız için  neler yapıldı? Devlet olarak ne yapıldı? Çocuk ve kadın istismarını önleyecek yeterli düzenlemeler yapılmış mı? Yapılan düzenlemeler  uygulanabiliyor mu?

Geçen yıl günde 50 çocuk istismara uğramıştır. Bu bilinen rakamlar. Acaba bilinmeyen rakamlar ne kadar? Sormak lazım. İstismara uğrayan  çocuklar ve kadınlar  hayatları boyunca  yaşadıkları travmayı unutamazlar. İstismara uğrayıp işkenceyle öldürülen 8 yaşındaki EYLÜL için, kaçırıldıktan sonra açlıktan ölen  4 yaşındaki  LEYLA için, komşusu tarafından öldürülen IRMAK için, diri diri  yakılan 6 yaşındaki GİZEM için, eski kocaları, yakınları tarafından öldürülen KADINLAR için neler yaptık acaba?

Çocukları   istismar eden kadınlara karşı şiddet uygulayan. Tecavüz  eden  sapıklar  iyi hal indirimleri, saygın tutum gerekçeleri ile  ödüllendirilmektedir. Bunlardan hesap  sorulacağı yerde, cezaları indirilerek  tekrar suç işlemelerine neden olmaktadır. İndirimlerle çocuklarımızın geleceği karartılmaktadır.

Çocuk istismarı  ve ihmali toplumsal bir sorun olmakla birlikte, yol açtığı bedensel, zihinsel, psikolojik bozukluklar yaratan bir sağlık  sorunudur.

BİZİM AMACIMIZ SORUNLARI TESBİT EDİP ÇÖZÜLMESİNE YARDIMCI OLMAKTIR.

KADIN HAKLARINI  KORUMA  DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ SEKRETERİ FATMANA ÖZTAŞ

 


Yorum Yap