loader
Gururumuz Kadınlarımız | Delikli Çınar

Gururumuz Kadınlarımız


Son yıllarda artan kadın cinayetleri haberleri ile sarsılırken, son günlerde kadınlarımızdan o kadar güzel haberler geldi ki, onların haberleriyle gururlandık.

Geçen hafta Filenin Sultanlarının, Avrupa 2.si olmasıyla gurur duyduk önce. 2019 Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda 2 olan Kadın Voleybol Milli Takımımız, Avrupa 2.si oldu.  Takım kaptanı Eda Erdem Dündar, kimse bizim finale kalacağımızı düşünmüyordu ama biz önemli bir başarıya imza attık derken, kadınlara yönelik de mesaj verdi: “Türk kadını eline fırsat verildiği zaman her şeyi yapabilecek bir güce sahip. Bunu her alanda her zaman gösteriyoruz. Filenin Sultanları olarak da inanıyorum ki birçok kadına, kız çocuğuna örnek ve rol model oluyoruz. Bu da büyük bir gurur veriyor bizlere. Umarım bu çıtayı benden sonra gelen genç arkadaşlarımız aynı şekilde korur ve Türk kadınını her zaman en iyi şekilde tüm dünyaya gösteririz”.

Yüzmede başarılı milli sporcumuz Sümeyye Boyacı, İngiltere’deki 9. Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda Dünya ikincisi oldu. 3 salise farkla birinciliği kaçırsa da, Sümeyye Bayrağımızı dalgalandırarak bize büyük bir onur, gurur yaşattı. Balık Kız unvanını fazlasıyla hak ediyor. Kollarım yok ama iki kanadım var diyen Sümeyye, engelli olmasını engel olarak görmüyor. 11 yıldır yüzme sporunda büyük başarılara imza atıyor. Eskişehirli Sümeyye, aslında çok yönlü birisi. Resimle de ilgileniyor öyle ki, Moskova’da sergilendi resimleri. Sümeyye, bayrağımızı dalgalandırmaktan gurur duyduğunu ancak bir sonraki şampiyonalarda İstiklal Marşımızı okutmayı hedeflediğini söyleyerek, “Ben Cumhuriyet tarihimizin yüzmedeki ilk kadın dünya ikincisi oldum. Bunun da haklı gururunu yaşıyorum. Daha 16 yaşındayım ve sadece bir göz açıp kapama süresi kadar kısa bir zaman diliminde geride kaldım. Rakibim koluyla dokunduğu için 3 salise ile birinciliği yakaladı. 3 salise ile dünya ikincisi oldum. Bu da benim için bir tecrübe. Beni sadece bir saniyenin yüzde 3’ü ile geçebilen kişi yılların şampiyonu ve benim de idollerimden biri. Başka biri kazansaydı daha çok üzülürdüm. Şimdilik gümüş madalya alarak bayrağımızı podyuma taşıdım. Ama önümde uzun bir yol var. Umarım büyük şampiyonalarda İstiklal Marşımızı da dinleteceğim.”  diyerek duygularını ifade etti.

Spordan bu kadar bahsetmişken, bilim alanındaki başarılı kadınlarımızı da unutmamak gerekir. Bu alanda da başarılı birçok kadınımız var elbette(onları da başka yazılarımda yer vereceğim) ama son olarak adını duyuran bilim kadınımız Dilek Gürsoy’dan bahsetmek istiyorum. Almanya’da doktorluk yapan Gürsoy, aslen Ordulu. Avrupa’nın ilk ve tek yapay kalp nakli yapan kadın doktor olarak adını tarihe yazdırdı. Başarısıyla ülkemize büyük gurur yaşattı. Dr. Gürsoy, “Ödülün bana verilmesi, doğru bir yolda olduğumu gösteriyor. Ne kadar zorluklara karşılaşsam da hedeflerimden asla vazgeçmemi sağlıyor" dedi. Başarılı doktoru, Almanya Başbakanı Merkel de tebrik etti.

Kadın cinayetleri haberleriyle sarsılan ülkemiz, başarılı kadınlarımızın haberleriyle büyük gurur yaşadı. Türk kadını fırsat verildiğinde büyük başarılara imza atacağının en büyük örneği oldular. Mutluyuz, gururluyuz.

Kadınlarımızın özgür bireyler olarak yaşayabilmesi, kadın cinayetlerinin yaşanmaması için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğini bir kez daha dile getirmek istiyorum. Biz kadınlar, kadın cinayetlerini değil, kadınların başarılarını konuşmak istiyoruz artık…


Yorum Yap