loader
Nurten Karakış: “Özgecan’ın Ardından 1480 Kadın Daha Öldürüldü” | Delikli Çınar

Nurten Karakış: “Özgecan’ın Ardından 1480 Kadın Daha Öldürüldü”

Denizli Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Nurten Karakış, “Özgecan’ın katledilişinin yıldönümü, katli üzerinden 4 yıl geçti. Özgecanın ardından kadınlar sokağa döküldü, gösteriler yapıldı. Peki ne değişti? O günden bugüne bin 480 kadın daha erkekler tarafından öldürüldü” dedi. Karakış kadın milletvekillerine de çağrıda bulundu.  


Nurten Karakış: “Özgecan’ın Ardından 1480 Kadın Daha Öldürüldü”

Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şubesi Başkanı Nurten Karakış, “Özgecan’ın ölümünün üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen dün gibiymiş gibi aklımızdan hiç çıkmayan olay, yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor. Hayattan koparılan Özgecan Arslan’ı büyük bir sevgi ve saygıyla anıyorum. Bu cinayetin ortaya çıkmasının ardından Türkiye’nin dört bir yanında gösteriler düzenleyen kadın STK’lar olarak cinayeti ve kadına şiddeti protesto etmiştik. Peki soruyorum. Özgecan’ın yaşadığı bu hazin sondan sonra kadın cinayetleri konusunda ne değişti? Ne yazık ki son zamanlarda gün geçtikçe artan kadın cinayetlerini çözmek adına hiçbir adım atılmadı. Kadına yönelik şiddetin ülkemizde ve tüm dünyada son bulması için güçlü bir şekilde ve güçlü yaptırımların olması gerekiyor. o zaman bu cinayetleri engellemek mümkün olur” diye konuştu.

Şule Çet Davasındaki Hukukçuların Tavrını Eleştirdi

Şule Çet davasıyla ilgili hukukçuları da eleştiren Karakış, “Şule Çet davası devam ediyor. 23 yaşında üniversite öğrencisi 2.sınıfta okuyor, aynı zamanda çalışıyor. İşten çıkarılıyor ve parasını alamıyor. Patronu çağırıyor, parasını almak için gittiği yerde tecavüze uğruyor, 20.kattan atılarak öldürüldüğü söyleniyor. Şule yetim bir kızdı, annesi vefat etmiş, babası hastaymış okul harçlığını çıkarmak için çalışıyormuş. Katledilmiş gencecik bir kızın davası görülüyor. Davada kız mıydı, değil miydi diye sorgulayan, erkek arkadaşı eve geliyor muydu diye sorgulayan hukukçular var günümüzde. Her yıl ortalama 400 kadın öldürülüyor. Şiddetin mazereti olmaz. Konu bu mu, gencecik üniversite öğrencisi bir kızımız öldürülmüş, sorguladıkları şeye bak!

Kadın Milletvekillerine Çağrı!

Kadın milletvekillerine seslenen Nurten Karakış, “Bu dava kadın derneklerinin değil, bu dava tüm Baroların, Türkiye Parlamentosu’nun davasıdır. Meclisteki kadın vekillere seslenmek istiyorum. Hangi partiden olursanız olun, siyasi görüşünüz ne olursa olsun. Bu kör kurşun, bu adaletsizlik bu toplumsal cinsiyet eşitsizliği gelip hepimizi buluyor ve de vuruyor. Bu nedenle o partilerin temsilcileri kadınlar olarak bir araya gelerek açıklama yapmalarını bu davaların takipçileri ve müdahili olmalarını istiyoruz. Çünkü özle yaşam, cinsel yaşam, gecenin bir vaktinde yan yana yürümek, bir davete icabet etmek ne oluyor bu ülkede. Birey olarak 1930’larda hakkını aldığımız toplumu var edenden biri olduğumuz kadın olarak size yaşamımızda önce kıyafetlerimizle müdahale edildi. Sonra erken yaşta evliliklerinde önünü açmak istendi. Sadece kadın olmak değil, bu ülkede insan olmanın erdemini kaybettiğimizin farkına varılması, çağdaşlık demokrasi adına mücadelenin yapılması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi’nin 6284 kaldırılması kadınların kazanımlarının hepsi kaldırılsın diyenlere, söz söyleyenlere Adalet Bakanlığı ve Parlamentonun karşı koyması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

 

 

 


Yorum Yap