loader
macOS Catalina 10.15 yayınlandı! Nasıl yüklenir? | Delikli Çınar

macOS Catalina 10.15 yayınlandı! Nasıl yüklenir?

WWDC 2019 etkinliğinde tanıtımı gerçekleştirilen güncellemelerin neredeyse tamamı kullanıcılara sunuldu. Geçtiğimiz ay iOS 13, watchOS 6, iPadOS 13.1 ve tvOS 13 kullanıcılara sunulduğu için gözler macOS Catalina‘ya çevrilmişti.


macOS Catalina 10.15 yayınlandı! Nasıl yüklenir?

Dört aydan fazla süren bir bekleyişin ardından macOS Catalina güncellemesi Mac kullanıcılarına sunuldu. Yeni işletim sistemi iTunes’e veda edilmesinden, iPad uygulamalarının Mac’e gelmesine kadar birçok yeni özellik içeriyor.

macOS Catalina nasıl yüklenir?

macOS 10.15 Catalina güncellemesini yüklemek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Mac’inizin sol üst köşesindeki Apple simgesine tıkladıktan sonra Sistem Tercihleri > Yazılım Güncellemesi yolunu takip etmeniz yeterli.

macOS Catalina 10.15 özellikleri

iTunes’e veda edildiği için Apple Music, Podcasts ve Apple TV olmak üzere üç uygulama kullanıcılara sunuluyor. iPhone ve iPad’leri senkronize etmek için gerekli işlemlerin tamamını Finder üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Project Catalyst olarak adlandırılan özellik ile iPad uygulamalarını macOS’ta çalıştırabiliyorsunuz. SideCar isimli özellik ise tabletinizi ikinci ekran haline getirmenizi sağlıyor. Catalina’nın yüklü olduğu bir bilgisayara ve iPadOS’un yüklü olduğu bir iPad’e sahipseniz, tabletinizi ikinci ekran haline getirebilirsiniz.

iPhone modellerinden alışık olduğumuz ekran süresi özelliğinin Mac’lere taşındığı güncelleme, aynı zamanda gizliliği daha üst seviyeye çıkarıyor.  Uygulamalar artık masaüstünüze, belgelerinize, iCloud Drive’a ve harici depolama alanınıza erişmek için izin istiyor.

Ayrıca T2 güvenlik yongasının yer aldığı Mac’lerin Apple ID ve şifreniz olmadansilinmesi veya yeniden etkinleştirilmesi artık mümkün değil. Catalina’nın getirdiği bu etkinleştirme kilidinin hırsızlığa karşı caydırıcı olması bekleniyor.

 


Yorum Yap