loader
Her yıl 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor | Delikli Çınar

Her yıl 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor

PAÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dursun Dursunoğlu kalp günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kalp damar hastalıkları, Türkiye’de her yıl 300 bin kişinin kalp krizi geçirmesine ve 125 bin kişinin ölümüne yol açmaktadır” dedi.


Her yıl 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor

PAÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dursun Dursunoğlu kalp günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dursunoğlu, “Kalp damar hastalıkları, Türkiye’de her yıl 300 bin kişinin kalp krizi geçirmesine ve 125 bin kişinin ölümüne yol açmaktadır. Kalp krizi ve ani ölümün en başta gelen nedeni ise, kalp kasını besleyen damarların (koroner) daralması ve/veya aniden tıkanmasıdır. Bunun için risk faktörleri dediğimiz çeşitli nedenler vardır. Kişinin anne, baba, kardeş gibi birinci derece yakın akrabalarında erken yaşta koroner kalp hastalığı öyküsünün olması (genetik nedenler), sigara ve alkol kullanımı, hipertansiyon, şeker hastalığı (diyabet), obezite, fiziksel inaktivite (sedanter yaşam), hiperlipidemi (kolesterol gibi kan yağlarının yüksekliği), metabolik sendrom, insülin direnci, uyku apnesi en sık bilinen nedenlerdir” diye konuştu.

Kalp Sağlığını Nasıl Koruruz?

Kalp hastalıklarından nasıl korunacağı hakkında bilgi veren Dursunoğlu, "Kalp sağlığı için sigara ve alkolün bırakılması; kilo, tansiyon (istirahatte büyük 14, küçük 9'un altında) ve şeker kontrolü; düzenli fiziksel aktivite (mümkünse her gün en az 30 dk. tempolu yürüyüş; yüzme vb); Akdeniz Tipi Diyet (zeytinyağı, sebze, meyve, balık, işlenmemiş tahıllar, baklagiller, kuruyemişten zengin besinler) önerilmektedir. Şekerli içecekler, şekerli ve unlu hazır besinler ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durulması gerektiğini belirten Dursunoğlu; aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı (4-6 g/gün tuz); kırmızı et yerine, daha çok beyaz et ve balık tercih edilmelidir dedi. Aşırı ya da devamlı stres, tansiyonu yükseltmenin yanı sıra, kalp spazmını da tetikleyebilmektedir" ifadelerini kullandı.

Hekim kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Dursun Dursunoğlu, "Şişmanlık; yüksek tansiyon, diyabet, metabolik sendrom ve uyku apnesi ile ilişkilidir. Kilo aldıkça tansiyon yükselmekte, verdikçe ise düşmektedir. Varsa tansiyon, şeker ve kalp ilaçlarının düzenli olarak aksatılmadan kullanılmalı" dedi. 


Yorum Yap