loader
Enceladus'daki bir okyanusta yaşamın yapı taşları bulundu | Delikli Çınar

Enceladus'daki bir okyanusta yaşamın yapı taşları bulundu

Bilim insanları, Satürn'ün uydusu Enceladus'da bulunan bir okyanustan, yaşamın en gerekli bileşenlerinin fışkırdığını keşfettiler.


Enceladus'daki bir okyanusta yaşamın yapı taşları bulundu

Nitrojen ve oksijen taşıyan bu bileşenler, amino asitlerin oluşmasında önemli bir rol oynuyor (amino asitler, proteinlerin yapıtaşı biçiminde görev yapan karmaşık moleküller). Dünya üzerindeki yaşam, proteinler olmadan var olamazdı.

Bilim insanları uzun süredir, Enceladus'un yüzey altında bulunan okyanusun, yaşamın bileşenlerini barındırıyor olabileceğini düşünüyordu. Araştırmacılar daha önce buzlu uydudan gelen diğer organik molekülleri tespit etmişti fakat bunların suda çözünmüş olduğu ilk defa keşfedildi.

Bu bileşenler, denizin derinliklerinde amino asit meydana getiren kimyasal tepkimelerden geçiyor olabilir.

Çalışmanın yazarlarından Frank Postberg şöyle söylüyor: "Bu çalışma, Enceladus'daki okyanusun bol miktarda tepkisel yapıtaşı içerdiğini gösteriyor ve bu durum, Enceladus'un yaşama elverişliliğini araştırma sürecinde bir başka yeşil ışık olma özelliği taşıyor."

Enceladus'daki okyanus suları ve buzlar, uydunun kabuğundaki sıcak çatlaklar üzerinden düzenli olarak uzaya fışkırıyor.

Yeni çalışmanın arkasındaki NASA araştırmacıları, bu gayzerlerin kimyasal bileşimine yönelik verileri analiz etmiş ve bazıları nitrojen ile oksijen içeren birkaç yeni organik bileşen bulmuşlar.

Bahsi geçen bileşenler; Dünya üzerinde yaşamı meydana getiren sürecin bir benzerinin Enceladus'da da var olabileceğini akla getiren işaretlerden biri.

Dünya'daki okyanusların derinliklerinde, deniz suyu magma ile karışıyor ve okyanus yüzeyindeki çatlaklardan fokurdayarak yukarı çıkıyor. Bu etkileşim, 370 dereceye kadar çıkabilen dumanlı hidrotermal bacalar meydana getiriyor.

Bu bacalardan, hidrojen bakımından zengin olan sıcak su fışkırıyor ve böylelikle, organik bileşenleri amino asitlere dönüştüren kimyasal tepkimeler körükleniyor. Bu amino asitler daha sonra birbirlerine Lego gibi istiflenerek, yaşamı meydana getiren genetik bilginin kopyalanması için çok önemli olan proteinleri oluşturuyorlar.


Yorum Yap