loader
Elif Çobanoğlu: "Ucuz Bir Kent İnşa Edeceğim" | Delikli Çınar

Elif Çobanoğlu: "Ucuz Bir Kent İnşa Edeceğim"

Vatan Partisi Denizli İl Başkanlığı, merkez iki ilçeyi 31 Mart Yerel Seçimlerinde 2 güzel kadına emanet etmiş. Bunlarda biri Elif Çobanoğlu, Merkezefendi Belediye Başkan adayı. Elif Çobanoğlu ile Vatan Partisi seçim ofisinde projelerini konuşmak üzere buluştuk. Çobanoğlu, halkın sorunları yaşayarak hayatın içinde öğrendiğini belirterek, halka dokunacak, halkın hayatını kolaylaştıracak projelerini anlattı. Kendisini dinlerken gerçekten de bu projelerin insanların hayatını ne kadar kolaylaştıracağını düşündüm...


Elif Çobanoğlu:

Elif Çobanoğlu kimdir, sizi tanıyabilir miyiz? 

Çal doğumluyum, evliyim, biri kız biri oğlan iki çocuk annesiyim. Denizli Ticaret Lisesi mezunuyum. Milli Eğitim'den emekli memurum, eşim eğitimci. 22 yıllık devlet memurluğundan sonra 2005 yılında emekli oldum. Çalışırken farklı sendikalarda mücadele ettim. Emekli olduğum gün o zamanki ismi İşçi Partisi olan, Vatan Partisi'ne üye oldum. 2005 yılından beri partide aktif olarak çalışıyorum.

Merkezefendi Belediye Başkan olmaya nasıl karar verdiniz?

Ben kendim istedim, talep ettim. Başka arkadaşlarımızda vardı aday olan, bir önseçim yaptık ve önseçimde en çok oyu alan ben oldum. Halkın içinde yaşayan biri olarak, halkın sorunlarını kendim birebir yaşayarak gördüm. Kadınlara bakış açısını gördüm, kadınların aşağılandığını, ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığını gördüm. Kadınların hep geri plana iten bir siyaset gördüm. Belediyenin imkanlarından yararlanma açısından eksiklerini gördüğüm için aday oldum.

Aileniz belediye başkanı olmak istediğinizi söylediğinizde nasıl karşıladı, destek oldular mı?

En büyük destekçim eşim, o da Vatan Partisi'nde. Ailemden ilk başta aile büyüklerinde endişeler oldu gelecek kaygısıyla ama şuan beni sonuna kadar destekliyorlar.

Kadınların siyasette var olması zor mu?

Vatan Partisi'nde zor değil. Bizim partimizde kadın siyasetçi olmak çok güzel bir şey. Çünkü bütün arkadaşlarımız destek oluyor. Siyasi çekişme yok, hepimiz tek bir amaç için çalıştığımız için kişisel çıkarlarımız, çekişmelerimiz yok. Hiç sorun yaşamadık. Bütün arkadaşlarım adaylığımı destekliyor, çalışmalarımızda yanımızda yer alıyor.

Merkezefendi İlçesinde ne gibi eksiklikler  görüyorsunuz?

23 yıldır Merkezefendi'de oturuyorum. İlk baştaki sorunlar yok ama  şu var bizim insanımızın maddi imkanları eskisi gibi değil. Eskiden Özal döneminde bir ortadirek vardı. Şimdi ortadirek yok, zengin ve fakir var. Arada bir grup yok, zenginler çok zengin, fakirler çok fakir. Biz emekli devlet memuru olmamıza rağmen açlık sınırında yaşayan insanlarız. Biz devlet memuru olarak açlık sınırındaysak, asgari ücretli açlık sınırının çok altında zaten. Yoksulluk sınırındaki vatandaşlar için belediye hizmetlerinin ücretsiz ya da çok düşük ücretle verilmesi gerekir. Yüksek gelirli insanlarla asgari ücretlinin ödediği vergi aynı. bu yüzden asgari ücretle çalışan insanlar daha çok eziliyor. Halkımızın bu sorununa bir çare olmak için adaylığımı koydum.

Suyun tonu 1 lira olacak

Merkezefendi için en büyük hayaliniz ne?

Benim Merkezefendi için öyle afaki hayalim yok. Ben çok gerçekçi bir insanım. Her zaman en kötüsünü düşünürüm.  Belediye başkanı olduğumda ilk yapacağım şeylerden biri, su ücretlerini düşürmek. 8 tona kadar evlerde suyun tonu 1 lira olacak. Ücretsiz yapamayacağımız için 1 lira yapacağım. Bir ailenin aylık harcadığı su 7-8 tondur. Gelir-giderler şeffaf olacak. Her ay belediye gelir ve giderleri pankartlarla ya da bilbordlarla halk ile paylaşılacak. Denizli'de çok fazla araç var, bu da trafik sorununu yol açıyor. Raylı sistem projemiz var, bu sisteme geçilene kadar vatandaşlarımızı toplu taşımaya yönlendirecek için cazip imkanlar sağlayacağız. Toplu taşımada ilk önceliğimiz, şehit yakınları, gaziler ve engellilere ücretsiz olması yanı sıra öğrencilere ücretsiz.

Kadınlar ve çocuklar için ne gibi projeler yapacaksınız?

Kadınları günlük yaşama katılması için öncelikle çocukları için mahalle kreşleri açacağız. Bu kreşlerde çalışan kadınların çocukları ücretsiz hizmet alacak. Çocukların güvenli bir ortamda olduğunu bilen anne sosyal yaşamda daha çok yer alacak, etkinliklere katılacak, siyasette aktif rol alacak.

Doğal Çocuk Oyun Parkları

Doğal çocuk oyun parkları yapacağız. Bu parklarda çocuklar toprakla iç içe olacak, onların elektrik akımı olan avm'lerden uzaklaştırmak istiyoruz. Bu oyun parklarında çocuklarını bekleyen anneler için ödünç kitaplık yapacağız.

Üretici Kooperatifleri Kuracağız

Köyde üretim yapan kadınlarımız için üretici kooperatifler kurarak, pazarlamasını, ürünlerinin satışını  yapacağız. Onları üretime yönlendireceğiz. Üreticilerimizi tüccara, aracılara mahkum etmeyeceğiz.

El Emeği Pazarları

 Ev hanımlarının el işlerini, yaptıkları salça, tarhana gibi el emeği ürünlerini satabilecekleri el emeği pazarları kuracağız. Ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlayacağız. Yine bu bağlamda kadınlara yönelik meslek edindirme kursu açacağız.

Kadınlarımıza özel kuaför hizmeti

Kadınlarımıza hizmet verecek belediye denetimli kuaförler açacağız. Kadınlarımız bakımlı olacak, özgüveni yüksek, işiyle ilgili sosyal olacak.

Şiddet Mağdurlarına Sığınma Evi

Şiddete maruz kalan kadın ya da erkekler için sığınma evleri yapacağız. Bu evlerde kalanlara iş sağlayacağız. Psikolojik danışmanlık desteği sağlayacağız.

En Büyük Mücadelemiz Rant

Rantla mücadele edeceğiz. Rantı önlemek için ihalelerimizi halka açık yapacağız. Rantı durdurduğumuz zaman belediyenin kaynakları bollaşacak. Vaat ettiğimiz bütün projelerimizi gerçekleştireceğiz.

Yaşlı bakım evleri yapacağız. Bu evler 24 saat hizmet verecek. Sürekli hizmetin yanı sıra belirli saatlerde de hizmet verecek. Mesela vatandaşımız alzheimer hastası yakınını bakım evine bırakarak sinemaya gidecektir, pazara gidecektir, işlerini bitirince hastasını gelip alabilecek. Bu hizmet cüzi miktarlar karşılığında verilecek.

Yaşlı Bakım Evi

Ayrıca yaşlı bakım evlerinin alt katını yemekhane yapacağız. Yemekhanelerde kimsesizlere, öğrencilere, özellikle kışın sokakta kalanlara yemek vereceğiz.

Engelliler için yollardaki engelleri kaldıracağız. Rahat ulaşımı sağlayacak her türlü imkanı sağlayacağız.

Halk Ekmek ve Halk Süt

Halk ekmek ve halk süt zincirleri kuracağız. Ucuz ekmek ve süt sağlayacağız. 


Yorum Yap