loader
Cennet Kasapoğlu'ndan Kadın Vekillere Çağrı...! | Delikli Çınar

Cennet Kasapoğlu'ndan Kadın Vekillere Çağrı...!

Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD) Denizli Şube Başkanı Cennet Kasapoğlu, “Kadın cinayetleri konusunda TBMM’deki tüm kadın vekillerimizin kadın cinayetlerinin artarak devam etmesinde yeterince mücadele edememeleri, susmaları bizi üzmektedir. Ülke genelinde KADIN CİNAYETLERİ DURSUN eylemlerine önderliklerini ve TBMM’de de aynı mücadeleyi bekliyoruz” dedi.


Cennet Kasapoğlu'ndan Kadın Vekillere Çağrı...!

CKD Denizli Şube Başkanı Cennet Kasapoğlu, kadın cinayetleri ile ilgili Delikliçınar Haber’e yaptığı açıklamada Emine Bulut ve Hafize Kurban’ın katil zanlılarının en ağır cezayı almalarını istedi. Kasapoğlu, “2018 yılında 440 kadının öldürülmüştü, bugün baktığımızda geçen ay 53 kadın öldürülmüş. Biz Özgecan’dan Emine Bulut’a neyi başardık diye baktığımızda hem toplumsal olarak, hem devlet olarak hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bir yol alabildiğimizi düşünmüyorum. Meclisteki kadın vekillerimiz neden kadın cinayetlerini gündeme getirmiyorlar, neden kadınlar için birlik olmuyorlar? Kadınlar için neden seslerini çıkarmıyorlar anlamış değiliz. Emine Bulut cinayeti toplumda ses getirdi ancak ondan sonra da cinayetler yaşanmaya devam etti. Cumhuriyet değerlerinden uzaklaştıkça kadınlar ve çocuklar kimsesiz kalıyor. Şuan ki durumumuz içler acısı diyebiliriz. Emine Bulut cinayetinin duruşması başladı. Hafize Kurban’ın davası 11 Kasım’a görülecek. Katil zanlılarının en ağır cezayı almaların istiyoruz” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını olumlu buluyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emine Bulut cinayeti ile ilgili yaptığı açıklamayı olumlu bulduğunu ancak yeterli olmadığını söyleyen Kasapoğlu, “Son yıllarda Hükümet Cumhuriyetin kadına verdiği değerlerle değil, Diyanetin verdiği fetvalarla kadının üzerinde bir baskı kurmaya çalışıyor. Sadece kadın diyerek bakmak yanlış olur çocuklar için de geçerli. Çocuk istismarı artışı, erken yaş evliliklere baktığımızda özellikle, kadın ve çocuk üzerinde toplumu yönlendirme yapılıyor. Bu konularda hep sessiz kalındı. Daha çok eğitimde 4+4+4 sistemiyle beraber, kız erkek çocukların ayrı okutulmasına kadar fikirler ortaya atıldı. Hükümetin yanlışları olarak görüyoruz. Kadın ve erkek eşitliğinin çocukluktan itibaren hem aile hem de eğitim kurumlarında öğretilmesi, bilincin oturtulması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emine Bulut cinayeti öncesi açıklama yapması güzel. Ben bunu bir yanlıştan dönüş olarak değerlendiriyorum, ilk kez kadın cinayetleriyle ilgili bir açıklama yaptığını duydum. Bu açıklama bizim için önemli ama devamını da bekliyoruz. Başta Erdoğan olmak üzere özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TBMM’deki tüm kadın vekillerimizin kadın cinayetlerinin artarak devam etmesinde yeterince mücadele edememeleri, susmaları bizi üzmektedir. Ülke genelinde KADIN CİNYETLERİ DURSUN eylemlerine önderliklerini ve TBMM’de de aynı mücadeleyi bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Cennet Kasapoğlu, kadın cinayetlerinin nedenleriyle ilgili bir araştırma olmadığını belirterek konuyla ilgili, “Kadın cinayetlerinin farklı nedenleri olabiliyor. Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların, genelde boşanmak isteyen kadınlar olduğu görülüyor. Ataerkil bir toplum olduğumuz için erkekler, kadınların boşanmak istemelerini kabul edemiyor. Erkekler ne yazık ki, kadınları insan olarak değil bir eşya gibi görüyor.  Bu cinayetleri işleyen kişilerin şüphesiz ruh sağlığı çok yerinde değil. Geçim sıkıntısı çekmek ya da işsizlik bu cinayetlerde etken olduğunu biliyoruz. Bu konuda bir araştırma yapılmış değil ancak dernek olarak davaları takip eden avukat arkadaşlarımızla görüştüğümüzde bu durumların cinayette etken olabileceği ortaya çıkıyor” dedi.

Özel haber


Yorum Yap