loader
90 yaşındaki Köy Enstitülü Sultan Öğretmen, yılın annesi seçildi | Delikli Çınar

90 yaşındaki Köy Enstitülü Sultan Öğretmen, yılın annesi seçildi

Denizli Kadın Platformu Anneler Günü nedeniyle, yılın annesi olarak seçtiği, 90 yaşındaki Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Sultan Döğüş’ü evinde ziyaret etti.


90 yaşındaki Köy Enstitülü Sultan Öğretmen, yılın annesi seçildi

Denizli Kadın Platformu Bileşenleri adına Platform Sözcüsü Gülnur Oymak, Fikret Çınar, Firuzan Varmaz Bayrakçı ve Şadiye Bakkaloğlu; 2019 yılının annesi olarak seçtikleri Sultan Döğüş’ü evinde ziyaret ederek,  anneler gününü kutlayıp teşekkür belgesi sundular. Yılın annesi Sultan Döğüş’e küçük bir hediye takdim ettiler.

Platform sözcüsü Gülnur Oymak, “Yılın annesi olarak bu yıl bir Cumhuriyet Öğretmeni olan Sultan Döğüş’ü seçtik. Kendisi Cumhuriyet ilkeleri dahilinde; imkansızlıklar içinde imkanlar yaratan Köy Enstitüsü’nün ilk mezunlarından. Eğitimci annemiz Sultan Öğretmen, 4 çocuğunun yanı sıra aydın ve geleceği parlak öğrenciler yetiştirmiş. Denizli Kadın Platformu Bileşenleri adına 2019 yılı annesi olarak kendisine teşekkür ederiz” dedi.

Emekli öğretmen Sultan Döğüş, “Isparta Gönen Köy Enstitüsü mezunuyum. Eşimle aynı okuldan mezun olduk. Evlendik, 4 çocuğumuz var.  Biz Burdur Yeşilova’nın Akçaköylüyüz. O zamanlar Hasan Ali Yücel ve Hakkı Tonguç’un kurduğu sisteme göre, enstitüyü bitirenler köylerinde öğretmenlik yapmaya başlarlardı. Biz de mezun olunca eşimle köyümüzde öğretmenliğe başladık. 28 yıl öğretmenlik yaptım. 15 yılını Burdur köylerinde yaptık, geri kalan sürede de Denizli’de öğretmenlik yaptık” diye konuştu.

“Köylülere fide ziraatı biz öğrettik”

Köy Enstitüsü eğitimi hakkında bilgi veren öğretmen Döğüş, “Öğretmen yetiştirmek için 21 yerde kuruldu Köy Enstitüleri. Bu okullarda ziraat, dokuma, dikiş, spor, müzik gibi çok yönlü eğitimler vardı. Aldığımız ziraat eğitimi sayesinde biz köylere gittiğimizde köylülere fide yetiştirmeyi,  sebzeciliği öğrettik. Köylüler erken yetiştirmeyi ve fideciliği bilmiyordu, eşim öğretti. Biz yaz kış 5 yıl eğitim gördük enstitüde. O zamanlar kız çocukları okutulmazdı, benim babam akıllıydı, 3 kardeştik hepimiz okuduk. 1973’te emekli oldum. Mezun ettiğim çocukların hepsi okudu, avukat, doktor, mühendis oldu. Babası çaycı olan bir öğrencim vardı, çok içine kapanıktı, üzerine düşe düşe okuttum, öğretmen oldu. 60 mevcutlu sınıf okuttum ben yıllarca, hiç zorlanmadım. O zamanlar öğretmen azdı. Şimdi öğretmenler atama bekliyor. Enstitülerin kapatılmasına çok üzüldük, eğer kapatılmasaydı ülkemiz daha iyi durumda olurdu. Bugünkü duruma gelmemizin nedeni cahillik” diye konuştu.


Yorum Yap